از توت چه می دانید؟

فصل بهار، موعد رسیدن توتهای سفید و سیاهی است که شاخه های خود را سخاوتمندانه به سمت رهگذران دراز کرده و از میوه های خوشمزه شان به آنها پیشکش می کنند. حالا که فصل این میوه خوشمزه و دلچسب است، تا می توانید از خوردنش لذت ببرید و در ادامه با کی کی بازار، سوپرمارکت آنلاین و فروشگاه اینترنتی کرمان، همراه شوید و بیشتر با توت آشنا شوید.

هر صد گرم توت، 43 کالری دارد و منبع بسیار خوبی از ویتامین ث، ویتامین ک و آهن، فیبر خوراکی، ریبوفلاوین، منیزیوم و پتاسیم است.

توت در میان تمدن های باستانی بسیار رایج و شناخته شده بوده است. مثلا در یونان باستان، میوه توت به مین روا (الهه خرد و پزشکی) تعلق داشت.

تاریخچه درخت توت به گسترش صنعت ابریشم گره خورده است. در مشرق زمین از برگ درخت توت برای تغذیه کرم های ابریشم استفاده می شده است. پخش شدن درخت توت به نقاط مختلف دنیا را می توان به نیاز به برگهای آن برای صنعت کرم ابریشم نسبت داد

قدیمی ترین مستندات مرتبط با درخت توت به چین بازمیگردد. این درخت قرنها قبل و با گسترش "جاده ابریشم" وارد اروپا شد. امروزه این درخت در چین، شرق مدیترانه، خاورمیانه، شمال آفریقا و نواحی محدودی از ایالات متحده رشد می کند.

کی کی بازار - توت - خواص توت

از توت برای تهیه بستنی، شربت، مربا، ژله، نوشیدنی، پای، شیرینی، نان و کیک استفاده می شود. البته در کشور ما و سایر کشورهای خاورمیانه، توت سفید را خشک کرده و از آن به عنوان میان وعده یا جایگزینی برای قند استفاده می شود.

یکی دیگر از ارزش های ویژه درخت توت، کاربردش به عنوان درختی تزئینی است.

ونسنت ون گوگ در برخی از نقاشی های خود، درخت توت را به تصویر کشیده است، مخصوصا در تابلوی "درخت توت". او این تابلو را بعد از دورانی که در آسایشگاه گذرانده بود، کشید و از آن به عنوان یک موفقیت تکنیکی یاد می کرد.

اگرچه درخت توت جزء درختهای پربار به شمار می­رود و هر سال تا چند صد کیلو میوه می تواند تولید کند ولی بخاطر تردی و شکنندگی میوه هایش که سریع ضربه می خورد و آب می اندازد، زیاد در بازارهای بزرگ تجاری بین المللی به فروش نمی ­رود و بیشتر در بازارچه های محلی و یا مغازه های کوچک اطراف باغهای توت پیدا می شود.

توتها سرشار از آنتی اکسیدان هستند که دلیل اصلیش نیز به رنگ قرمز یا بنفش پررنگ آنهاست.

توت حاوی ترکیبی گیاهی به نام رزوراترول است که شبیه به آنتی اکسیدان در بدن عمل کرده و درمقابل بیماریها و روند پیری مقابله می­کند.

ایرانیها عاشق طعم ترش شاه توت هستند، جالب است بدانید که این درخت بومی قسمت های غربی ایران و قسمت های شرقی ترکیه است.