حقایقی درباره هویج

هویج از جمله سبزیجاتی است که از دیرباز مورد توجه انسان بوده و به صورت وحشی و پرورشی وجود داشته است. نیاکان ما در ابتدا از این سبزی پرخاصیت به عنوان دارو ( و نه غذا) استفاده می کردند. اگر می خواهید نکاتی جالب و مفید درباره هویج بیاموزید با کی کی بازار، سوپرمارکت آنلاین و فروشگاه اینترنتی کرمان، همراه شوید.

قدمت هویج

هویج ها را می توان از طریق اسناد تاریخی و نقاشی ها تا حدود 5000 سال پیش ردیابی کرد. هیچ کس نمی داند که دقیقا چه زمانی برای اولین بار هویج به وجود آمده است زیرا بسیاری از ملت ها آن را با زردک وحشی اشتباه می گرفتند.

کی کی بازار - هویج

ارزش تغذیه ای هویج

یک هویج متوسط 25 کالری، 6 گرم کربوهیدرات، و 2 گرم فیبر دارد. هویج مهم ترین منبع بتاکاروتن است، همان ماده ای که در بدن تبدیل به ویتامین آ می شود. جالب است بدانید که هویج پخته بتاکاروتن بیشتری نسبت به هویج خام دارد (40 به 3 درصد). در حقیقت، هر چه رنگ نارنجی هویج پررنگتر باشد، میزان بتاکاروتن بیشتری دارد. یک هویج می تواند 200 درصد نیاز روزانه شما به ویتامین آ را برآورده سازد. بعلاوه، هویج منبع خوبی از ویتامین کا، ب6 و پروتئین است.

انواع هویج

رنگ های مختلف هویج به خاطر رنگدانه های موجود در گیاه است. رنگ نارنجی همانطور که گفته شد، مربوط به بتاکاروتن و رنگ زرد هم به دلیل وجود آنتوسیانین است. رنگ گیاه میتواند نشاندهنده نحوه رشد گیاه نیز باشد. رنگ هویج می تواند بخاطر زمان کاشته شدن آن، وضعیت آب و هوایی، وضعیت خاک و میزان آفتاب و آبی است که بذر دریافت کرده است.

هویج های اولیه در افغانستان اولیه زندگی می کردند و به رنگ سفید و بنفش بودند. این هویج های سفید در حین پرورش داده شدن توسط انسان،  کم کم زرد رنگ شدند. ششصد سال بعد در اروپا، کشت هویج باعث تغییرات دیگری در هویج ها شد و رنگ زردش را پر رنگتر کرده و به نارنجی پررنگ درآمد. تحقیقات ژنتیک اخیر بر روی هویج ها ثابت کرده است که هویج های نارنجی از نسل گونه های زرد رنگ هستند.

در کل، هویج ها را می توان به دو گونه اصلی تقسیم کرد: غربی (نارنجی، زرد و سفید) و شرقی (قرمز، بنفش و سیاه).

هویج های رنگارنگ، طعم های متفاوتی دارند. کوچکترین تفاوتها در مزه را نیز می توان با خام مصرف کردن هویج، متوجه شد.

جالب است بدانید که بچه هویج ها (baby carrots) همان هویجهای معمولی هستند که پوست گرفته و به طور یک اندازه و کوچک برش زده شده اند تا ظاهری جذاب داشته باشند.

کی کی بازار - هویج

چگونگی نگهداری از هویج

اگر درست از هویج نگهداری شود، طول عمر بالایی خواهد داشت. نکته اصلی در نگهداری هویج، خنکی و رطوبت هواست. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه هویج را در یخچال نگهداری کنید:

قسمت برگ مانند و سبز بالای ریشه را جدا کنید. (می توانید از این برگها برای درست کردن سس پستو استفاده کنید)

روی کیسه پلاستیکی چند سوراخ ایجاد کنید و هویج ها را داخلش بگذارید.

یک حوله کاغذی را کمی خیس کنید و در کف کشوی یخچال قرار دهید. هویج ها را روی این دستمال بگذارید.

هویج ها را تا زمان مصرف، نشویید.

هویج را با سایر میوه ها یکجا نگهداری نکنید زیرا برخی از میوه ها گاز اتیلین تولید می کنند و باعث رسیده شدن بیش از حد و خرابی هویج می شوند.

شما حتی می توانید هویج ها را فریز کنید. اما بهتر است این کار را برای هویج هایی انجام دهید که قصد پختنشان را دارید، مثلا قصد تهیه سوپ یا خورش دارید.