نکات جالبی درباره سویا

دانه سویا منبع غنی از عناصر مفید نظیر ایزوفلاون ها است. این مواد مغذی به پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی، برخی از سرطان ها، پوکی استخوان و سایر بیماریها کمک می کند. سازمان فدرال دارویی آمریکا در سال 1999 تایید کرد که می توان، ادعاهای سویا درباره مزایای سلامتی سویا برای قلب را بر روی بسته بندی غذاهای حاوی سویا حک کرد. با کی کی بازار، سوپرمارکت آنلاین و فروشگاه اینترنتی کرمان، همراه شوید

آیا می دانید به دانه های سویا، :گوشت بدون استخوان" می گویند زیرا با وجود کوچکی دانه های سویا در مقایسه با سایر دانه ها و حبوبات، سرشار از پروتئینی هستند که بسیار به پروتئین گوشت، محصولات لبنی و تخم مرغ شباهت دارند. دانه های سویا یکی از معدود گیاهانی هستند که تقریبا تمام آمینواسیدهای ضروری بدن که پروتئین تولید می کنند، را در خود جای داده است.

کی کی بازار - سویا

آیا می دانید که ژنوم سویا به تازگی توسط چندین آزمایشگاه دانشگاهی، توالی یابی شده است؟ این کار علمی خارق العاده به کشاورزان و پرورش دهندگان این گیاه امکان می دهد تا گونه کشاورزی بهتر و سازگارتری کشت کنند که محصول بیشتری بدهد و مقاومت بالاتری در برابر استرس های زیستی و غیرزیستی داشته باشد.

آیا می دانید که سویا یکی از اجرای اصلی رژیم غذایی مردم ژاپن است؟ برخی عقیده دارند که همین عاملی برای نرخ پایین سرطان سینه، پوکی استخوان و مشکلات یائسگی در میان زنان ژاپنی است. در سالهایی که زنان یائسه می شوند، زمانیکه سطح استروژن خون زنان پایین است، ایزوفلاون های موجود در دانه سویا به عنوان استروژن عمل می کنند و باعث تسکین گرگرفتگی و تغییرات خلقی می شود و کاهش دهنده ی پوکی استخوان است. در مقابل، زمانیکه سطح استروژن خوب بالا باشد، استروژن موجود در سویا به کاهش استرس پیش از یائسگی کمک می کند.

کی کی بازار - سویا

آیا می دانید که مردان ژاپنی پایین ترین نرخ سرطان پروستات در جهان را دارند اما تحقیقات نشان می دهد زمانیکه آنها به آمریکا مهاجرت می کنند، نرخ سرطان پروستاتشان افزایش پیدا می کند. ژتنیک و تغذیه به سبک غربی ممکن است در این تفاوت نقش داشته باشد اما تحقیقات پزشکی جامع نشان داده است که اضافه کردن سویا به رژیم غذایی، نقش مهمی در کاهش سرطان پروستات ایفا می کند.

آیا می دانید که بخاطر تاکیدات جهانی بر حفظ محیط زیست، شمع های بر پایه سویا می توانند جایگزین وکس های پارافینی و نفتی شوند که در عین حال دارای مزایایی مانند قابلیت نگه داشتن طولانی تر عطر، افزایش خاصیت ریزشی و استفاده آسانتر در کارخانه های شمع سازی فعلی نیز هستند.

آیا می دانید که در برزیل، 25 درصد ماشین ها با سوخت زیستی کار می کنند ( عمدتا شکر و سویا). با انجام یک پروسه به نام "تبادل استری" می توان روغن سویا را به سوخت ارگانیک تبدیل کرد. ثابت شده است که این سوخت دوستدار محیط زیست، پاکتر از سوخت ها بر پایه نفت می سوزند.

آیا می دانید که بیشتر نان ها، کوکی ها، کراکرها، کیک و پای ها دارای روغن سویا هستند.

کی کی بازار - سویا

آیا می دانید که از محصولات سویا برای تولید فرش، کاور مبلمان و روکش صندلی استفاده می شود.

آیا می دانید که کشاورزان آمریکایی اولین کسانی بودند که سویا را برای غذای گاوها پرورش دادند.

آیا می دانید که سویا سس، همان مایع قهوه ای رنگ شور مزه، از دانه سویا و گندم له شده که حداقل برای شش ماه یا شاید یکسال یا حتی بیشتر در محلول آب نمک تخمیر می شود، یکی از مواد اولیه منحصربفرد در آشپزی آسیایی است. از دیگر محصولات غذایی تخمیری سویا می توان به تمپه، میسو و خمیر لوبیای تخمیری اشاره کرد.

آیا می دانید که شیر سویا، عصاره سویاست و هیچ ربطی به شیر گاو و گوسفند ندارد. توفو نیز محصولی برگرفته از سویا است که تقریبا شبیه پنیر فشرده محلی است.