فیسالیس چیست؟

فیسالیس یا توت طلایی میوه ای خوشمزه و مفید از خانواده بادنجانیان است. این میوه در پوششی کاغذ مانند قرار دارد و شبیه یک فانوس کاغذی کوچک است. فیسالیس در اصل بومی کشورهای آمریکای جنوبی مانند برزیل، پرو، کلمبیا، اکوادور و شیلی است. از این میوه زیبا می توان به صورت خام، پخته یا به صورت مربا و ژله استفاده کرد. برای آشنایی بیشتر با فیسالیس با کی کی بازار، سوپرمارکت آنلاین و فروشگاه اینترنتی کرمان، همراه شوید.

همانطور که گفتیم فیسالیس از خانواده بادنجانیان است یعنی شبیه سیب زمینی، گوجه و بادمجان. این میوه می تواند در مناطق آفتابی، جایی که درختی نباشد و از بادهای شدید محافظت شود، رشد کند. فیسالیس خاک با زهکشی خوب را ترجیح می دهد ولی در زمین کشاورزی شنی و ریگدار بهترین رشد را دارد.

قیافه این میوه به گوجه های کوچک گرد زرد رنگ شباهت دارد. میوه ها در پوششی بادکنک مانندهستند که در هنگام رسیدن، این پوشش شبیه کاغذ می شود. میوه ها قبل از رسیدن، سبز رنگ هستند ولی کم کم به رنگ زرد طلایی می رسند و در نهایت نارنجی می شوند. فیسالیس طعمی ترش و شیرین دارد و بویی دلپذیر شبیه انگور دارد و به همین دلیل برای طبخ انواع شیرینی پای یا مربا مناسب است.

هر چند این میوه بومی آمریکای جنوبی است ولی امروزه در نقاط مختلف از جمله در کشور خودمان نیز پرورش داده می شود یا حتی در مناطق شمالی کشور به صورت خودرو سبز می شود.

ارزش غذایی و منافع

فیسالیس علاوه بر طعم خوبی که دارد، منبعی خوب از ویتامین ها و مواد معدنی است. ویتامین هایی نظیر ب3، ب1، ب 2، ویتامین آ، ویتامین ث، آهن، فسفر و کلسیم است.

1. تقویت سیستم ایمنی

یک پیمانه فیسالیس بیش از 50 درصد نیاز روزانه به ویتامین ث را تامین می کند. ویتامین ث به عنوان یک آنتی اکسیدان از بدن در برابر تخریب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. همچنین، در تشکیل کلاژن نیز نقش دارد و در بهبود زخم ها کمک کننده است. ویتامین ث به جذب بهتر سایر مواد مغذی نظیر آهن و به ساخت سایر آنتی اکسیدان ها نظیر ویتامین ای نیز کمک می کند.

2. خواص ضدالتهاب و مبارزه با سرطان

فیسالیس حاوی استروئیدهایی است که ویتانولید نامیده می شوند. ویتانولیدها می توانند به مبارزه با بیماریهای التهابی نظیر آرتریت، لوپوس، و بیماری التهابی روده کمک کنند. این استروئیدها ممکن است در جلوگیری و درمان سرطان نیز نقش داشته باشند.

کی کی بازار - فیسالیس

3. سلامت استخوانها

خوردن میوه فیسالیس می تواند نیاز روزانه شما به کلسیم را برآورده کند. کلسیم برای ساخت و حفاظت از توده استخوانی ضروری است ولی در سایر عملکردهای بدن نیز وظایف مهمی دارد، مثلا در انقباض ماهیچه ها، تنظیم ضربان قلب، تولید هورمون یا حمایت از عروق خونی سالم.

4. سلامت دستگاه هاضمه

میزان بالای پکتین در میوه فیسالیس، آن را تبدیل به گزینه ای عالی برای مربا و ژله می کند ولی باید بدانید که پکتین منبع فیبر نیز هست. فیبر خوراکی کمک می کند تا غذا از طریق روده بزرگ (کلون) حرکت کرده و از یبوست جلوگیری کند. همچنین، باعث می شود تا مدفوع آب جذب کند و نرمتر شود تا دفعش راحتتر صورت گیرد.

بهتر است بدانید که

میوه فیسالیس باید در داخل پوست رنگارنگش نگهداری شود.

به یاد داشته باشید که زمانیکه این میوه سبز و نارس است، حاوی مقادیر زیادی سولانین است که اگر خورده شود، می تواند موجب اسهال یا بیماری التهابی روده ای معده ای شود.

خوردن مقادیر زیاد فیسالیس ممکن است باعث سقط جنین شود. بنابراین اکیدا توصیه می شود تا زنان باردار فیسالیس نخورند.