6 تکنیک برای پرورش کودکانی شاد

هر چقدر هم در کارهای دیگر موفق و حرفه ای باشید، لزوما به این معنا نیست که پدر یا مادر خوبی هستید  و رموز والدگری را می دانید. اکثر ما والدین در یک مورد به خصوص حرفه ای هستیم: بانکداری، مدیریت، انجام کارهای خانه یا هر چیز دیگری. ما با دانستن قوانین مرتبط با حوزه تخصصی خود با مشکلات آن آشنا هستیم و می توانیم راه حلی برای مشکلات پیدا کنیم. با کی کی بازار، سوپرمارکت آنلاین و فروشگاه اینترنتی کرمان، همراه شوید تا در ادامه، نکات و تکنیک های لازم برای پرورش کودکی شاد را مرور کنیم:

کی کی بازار - پروش کودک شاد

1. فکر کنید امروز روز آخر شماست

تصور کنید که مراسم ختم شماست و بچه هایتان دور قبرتان ایستاده اند. آنها در حال صحبت کردن در باره اوقات خوب و بدی هستند که با شما گذرانده اند. دوست دارید که چه چیزی درباره شما بگویند؟ هر چقدر هم که مردم بگویند چقدر شما دوست داشتنی هستید، فکر کردن به این بخش از زندگی واقعا سخت است. اما چاره ای نیست و باید به آن فکر کنید، بچه های شما از چه چیز شما بیشتر خوششان می آید؟

مثلا بعضی ها می گویند که هنگام وقت گذراندن با بچه ها کاملا حواسم به فعالیتی است که با بچه ها دارم و خود را درگیر کار دیگری نمی کنم. بچه ها در چنین موقعی احساس می کنند که انرژی مثبت زیادی در جریان است و آنها مهم ترین چیز دنیا هستند.

زندگی ما ترکیبی از ته کشیدن انرژی ماست، پس باید مطمئن باشم که وقتی که با فرزندانم هستم، از این اوقات لذت ببرم. زمانهایی که احساس خستگی و کمبود انرژی دارم، از احساس خودم مطلع هستم و برای درست کردنش، برنامه ای دارم. مثلا می توانید آهنگ مورد علاقه تان را گوش دهید تا سطح انرژیتان بالا رود یا شاید هم چند روزی را مرخصی بگیرید تا کاملا شارژ شوید. اگر دو دقیقه وقت بگذارید و به این فکر کنید که هنگام تشییع جنازه تان، دوست دارید بچه هایتان چه چیزی درباره شما بگویند، نقشه راهی خواهد شد و به شما مسیر پدر و مادری که دوست دارید، باشید را نشان خواهد داد.

کی کی بازار - پرورش کودک شاد2. بازی با کودک

بچگی من کاملا متفاوت بود. من در هتلی در شهری ساحلی بزرگ شدم، جاییکه پدر و مادرم کار می کردند و بیشتر ساعتها را درگیر کارشان بودند. آنها اغلب اوقات خسته و عصبانی بودند زیرا برای نگه داشتن این هتل و کسب و کارشان باید روزها و کارهای سختی را انجام می دادند و با مشتریان سرسختی سر و کله می زدند.

اما شادترین خاطراتم متعلق به زمان هایی است که والدینم با من بازی می کردند. اگر چه این اتفاق هر از گاهی می افتاد ولی ما یک دستگاه بازی کامپیوتری در قسمت بار هتل داشتیم.  من عاشق این بودم که با پدرم مشغول این بازی کامپیوتری شویم. پدرم یک نوشابه از داخل بار برمی داشت و ما حتی صحبت هم نمی کردیم و فقط هر دو آن لحظات را به طور کامل غرق در بازی می شدیم.

اخبار بد زیادی درباره بازی های کامپیوتری و تلویزیون دیدن در رسانه ها وجود دارد ولی شما می توانید ان را تبدیل به تجربه ای مثبت کنید، اگر هنگام انجامش با فرزندتان، همان لحظه را زندگی کنید و در آن غرق شوید. پس زمانی را برای بازی کردن اختصاص دهید تا قدمی به سوی والدی بهتر شدن پیش روید.

کی کی بازار - پرورش کودک شاد3. سعی کنید از نه و نمیشه و نکن استفاده نکنید

شاید این مورد آنچنان بزرگ نباشد ولی اگر در کار کودکتان، نه بیاورید، احتمالا اوضاع جالب نخواهد شد و شرایط برد و باخت به وجود می آید، حتی اگر بخواهید با این نه گفتن، از کودکتان محافظت کنید یا به آنها نشان دهید که به آنها اهمیت می دهید. بهتر است در عوض نه گفتن، به دنبال شرایط برد- برد باشید. یعنی از نه گفتن بپرهیزید و از کلماتی مثبت استفاده کنید. البته ما نمی گوییم که هیچ وقت از کلمه "نه" استفاده نکنید، بلکه کاری کنید که میزان این نه گفتن خیلی کم باشد تا زمانیکه از آن استفاده می کنید، فرزندتان آن را قبول کند.

مثلا، زمانیکه دارید با تلفن صحبت می کنید و کودکتان می خواهد با شما صحبت کند و از شما سوالی دارد، خیلی آسان است که مستقیما بگویید "نه". ولی اگر بگویید " هر وقت تلفنم تموم شه، با هم صحبت می کنیم"، این شرایط را به برد- برد تبدیل می کنید.

کی کی بازار - پرورش کودک شاد4. احساس همدلی

از آنجا که والدینم به شدت گرفتار کارشان بودند، هوش احساسی من خیلی قوی نیست و بیشترش هم به این دلیل است که در زمان کودکی و نوجوانی، احساس همدلی زیادی با من نشده بود چرا که فرصت زیادی برای این کارها نداشتیم. زندگی بالا و پایین زیادی داشت و اگر زمین می خوردید باید خودتان بلند می شدید، خاک لباستان را می تکاندید و به زندگی ادامه می دادید.

البته الان به عنوان مربی کودکان 4 تا 6 ساله، تمام تلاشم را برای ایجاد حس همدلی می کنم. کودکان بیشتر از کلماتی که به زبان می آورند، متوجه می شوند. نحوه نگاه کردن انها به زندگی با ما آدم بزرگها کاملا متفاوت است و اگر ما آماده گوش کردن باشیم، می توانند درس های خوبی از آنها یاد بگیریم.

مثلا اگر حین درس دادن در یک مهدکودک، یک کودک چهار ساله درباره دایناسور خانگیش با شما صحبت می کند، لزوما به معنای بر هم نظم کلاس نیست بلکه شاید می خواهد با این حرف با شما ارتباط برقرار کند.

اگر بچه تان زمین خورد و زانویش زخم شد، احتمالا سریعا میزند زیر گریه (بله تصویرش را در ذهنتان دارید). ما پدرها عاشق ماشین های قدرتمند، خانه های مستحکم و بچه های قوی هستیم. شاید به کودکتان بگویید که بس است، بزرگ شو، این قدر غر نزن و ... . اما باید بدانید که این طرز حرف زدن اصلا مفید به فایده نخواهد بود.

بهتر است به کودکتان بگویید که "تو خیلی شجاعی و حتما دردت گرفته اما اگر دوباره بلند شی و وایستی، همه چی درست میشه". با این کار همدلی خودمان را نشان می دهیم و د

کی کی بازار - پرورش کودک شاد5. حس قدرشناسی

تا به حال با فرزندتان به دیگران کمک کرده اید؟ مثلا برای مرکز خیریه بیمارستان کودکان پول جمع کرده باشید. شاید آنها کوچک باشند و معنی دقیق کمک کردن به بیمارستان را متوجه نشوند ولی می فهمند که در حال کمک به کودکان دیگر هستند. پرورش دادن حس خیرخواهی و قدرشناسی یکی از مهم ترین کارهایی است که والدین مثبت گرا انجام می دهند.

کی کی بازار - پرورش کودک شاد6. ماجراجویی

اکثر بچه ها عاشق ماجراجویی و فعال بودن هستند. گاهی اوقات ما فراموش می کنیم که برخی از کارهای روزانه و تکراری ما برای کودکان، بسیار هیجان انگیز به نظر میرسند، مثلا دیدن دوستانمان، خرید برای تعمیر ماشین یا تعمیر کامیپوتر. زمانیکه کودکتان را در این امور شریک می کنید، تغییری در روتین زندگی آنهاست و برایشان نوعی تفریح و ماجراجویی به حساب می آید.