چگونه مهربانتر باشیم؟

مهربانی یعنی توجه و مراقبت از سلامت جسم و روح دیگران، یعنی کاری انجام دهید تا زندگی دیگران بهتر و شادتر شود. با کی کی بازار، سوپرمارکت آنلاین و فروشگاه اینترنتی کرمان همراه شوید.

ما به خاطر میل به ارتباط اجتماعی است که با دیگران رابطه معنادار برقرار می کنیم. زمانیکه کسی به ما لطفی بکند، ما بیشتر از او خوشمان می آید و می خواهیم بیشتر با او ارتباط داشته باشیم. اگر ما به دیگران مهربانی کنیم، اعتماد و احترام آنها را به دست می آوریم و به خاطر اینکه آدم خوبی هستیم، احساس بهتری نسبت به خودمان خواهیم داشت.

مهربانی رابطه ای دو جانبه است. مهربانی مثل چرخه ای است که رابطه ما را با دوستان، خانواده، عشق، همکاران و آشنایان محکمتر می سازد. هر چه بیشتر مهربانی را تمرین کنید، مهربانی کردن برایتان آسانتر نی شود. هر فکر و کاری که می کنیم، نورون های مغزمان را برمی انگیزد. هر چه این مسیرهای نورونی بیشتر برانگیخته شوند، راحتتر می توان آنها را فعال کرد. پس هر چه مهربان بودن را بیشتر تکرار کنید، انجامش در آینده راحت تر می شود.

در ادامه به روش هایی علمی خواهیم پرداخت که می توان از آنها برای مهربانتر شدن استفاده کرد:

کی کی بازار - مهربانتر باشیم

نیت خود را درست و خالص کنید

داشتن نیت خوب اولین قدم برای مهربانتر شدن و ساختن رابطه ای مثبت با دیگران است. تحقیقات درباره نیت خوب، نشان داده است، زمانی که مردم بدانند ما با بهترین نیت و علاقه قلبی با آنها رفتار می کنیم، رابطه مان با یکدیگر بهتر و لذت بخش تر می شود.

داشتن رفتاری درست نسبت به دیگران اغلب قبل از اینکه آن مهربانی را بروز دهیم، شروع می شود. اگر با بدبینی به دنیا نگاه کنیم، مردم متوجه می شوند و دیگر نمی خواهند با شما ارتباط داشته باشند. ولی اگر به دید مثبت و خوش بینانه به دنیا نگاه کنید، مردم جذب این خوش بینی می شوند و می خواهند تا زمان بیشتری را با شما بگذرانند.

خلاصه اینکه، افرادی که نیت خوبی دارند، دنیا را به جای بهتری تبدیل می کنند.

کی کی بازار - خود را جای دیگران گذاشتن

خودتان را جای دیگران بگذارید

یک تکنیک علمی تایید شده است که می توان با آن همدلی و مهربانی را افزایش داد این است که زندگی را از دید دیگران ببینید. هدف از این تکنیک این است که خودتان را جای دیگری بگذارید و سپس به تجربیات او نگاه کنید. اگر جای او بودید، چه احساسی داشتید؟ چه فکری می کردید؟ اگر در موقعیت او بودید، چکار می کردید؟

با جواب دادن به این سوالات، فهم عمیق تری نسبت به طرز رفتار دیگران خواهیم داشت. خود را جای دیگران گذاشتن، به ما اجازه می دهد تا از محدوده ذهنی خودمان فراتر برویم و دنیا را از دید یک انسان دیگر ببینیم. زمانیکه دیگران را بهتر درک کنیم، می توانیم بهتر با آنها ارتباط برقرار کنیم، باملاحظه تر باشیم و حتی اگر دیگران کاری انجام دهند که ما در شرایط عادی آن را درک نمی کردیم، بتوانیم آنها را ببخشیم.

کی کی بازار - مهربانی

با کارهای کوچک مهربانی کنید

مهربانی از اندیشه شروع و به عمل ختم می شود. مهربانی در عمل تنها راهی است است که به دیگران می فهماند که ما به آنها و شاد بودنشان اهمیت می دهیم. اگر کاری نکنیم، مهربانی فقط در ذهن ما باقی می ماند و هیچ گاه وارد دنیای واقعی نمی شود.

برای مهربانی کردن نباید کارهای عجیب و غریب و پیچیده ای انجام داد. گاهی اوقات، ساده ترین مهربانی در خالص و بی ریاترین کارهاست، مثلا نگه داشتن در برای کسی یا آدرس دادن به افراد یا گفتن "لطفا" و "ممنونم" یا حتی لبخند زدن.

شما از همین کارها شروع کنید و سپس به مهربانی هایی بپردازید که نیاز به تلاش بیشتری دارند. مثلا:

 • از دیگران تعریف کنید.
 • به کسی بگویید که دوستش دارید.
 • به هر کسی که می بینید، لبخند بزنید.
 • به غریبه ای کمک کنید.
 • به خیریه ای که قبول دارید، کمک کنید.
 • در سازمان های محلی داوطلب شوید.
 • کسی را تشویق کنید تا به دنبال هدفش برود.
 • کسی را ببخشید که به شما صدمه زده است.
 • به خاطر اشتباهتان، معذرت خواهی کنید.
 • به سراغ دوستی قدیمی بروید و حالش را جویا شوید.
 • اگر کسی نیاز به حرف زدن داشت، گوش شنوایش باشید.
 • برای پیشخدمت رستوران، انعام خوبی بگذارید.
 • کتاب خوبی را که خوانده اید به دیگران بدهید.
 • خون اهدا کنید.
 • زمان بیشتری را بچه ها سپری کنید.
 • از کسی قدردانی کنید.

کی کی بازار - کنترل خشم

زمانیکه عصبانی یا ناراحت هستید، مکث کنید

مهم ترین قسمت مهربان بودن، کنترل کردن خشم و ناراحتی است. طبیعی است که گاهی اوقات از دست دیگران ناراحت شویم، با این وجود، باید سعی کنیم تا این احساسات را به شیوه ای درست و سازنده بیان کنیم، نه اینکه از کوره در برویم، جیغ بزنیم، توهین کنیم یا خشونت به خرج دهیم.

یکی از تکنیک های فائق امدن بر این احساسا آنی، تکنیک Stop مدیتیشن است. (S برای Stop: چند دقیقه بایستید و صبر کنید؛ T برای Take: نفس عمیق بکشید؛ O برای Observe: به این اتفاق همانطور که هست نگاه کنید و آن را بررسی کنید؛ P برای Proceed: کاری کنید که در آن لحظه به شما کمک می کند مثل حرف زدن با دوستتان یا نوشیدن یک لیوان آب). این تکنیک به شما اجازه میدهد تا برای مدت کوتاهی مکث کنید و قبل از اقدام به انجام کاری، درباره احساسات و تفکراتتان فکر کنید.

اغلب اوقات، اگر بین فکر و عملتان وقفه ای بیندازید، می توانید در عرض چند ثانیه  کاری که می خواهید انجام دهید را دوباره ارزیابی کنید و اگر قصد انجام کار احمقانه یا مخربی را داشتید، در موردش تجدیدنظر کنید.

پس اگر کسی به شما توهین کرد و شما قصد داد زدن داشتید، چند لحظه مکث کنید، چند نفس عمیق بکشید و سپس با ذهنی شفاف به قضیه نگاه کنید.

کی کی بازار - مدیتیشن عشق

مدیتیشن عشق و مهربانی را امتحان کنید

مدیتیشن عشق و مهرباتی، تکنیکی محبوب در بودایسم است که حسی گرم و مثبت به تمامی موجودات ذی شعورایجاد می کند. این مدیتیشن با تمرکز روی خود و دوست داشتن تمام و کمال خود شروع می شود. شما بعدا این احساس خوب دوست داشتن را به خانواده، دوستان، همکاران، آشنایان و حتی دشمنان خود، گسترش خواهید داد. هدف از این مدیتیشن، ارسال امواج مثبت به تمام افراد دنیاست.

اغلب، کارورزان برای افزایش تاثیر مدیتیشن از تصویرسازی و تلقین مثبت استفاده می کنند. تحقیقات اخیر در زمینه نوروساینس نشان می دهد که این مدیتیشن اگر به طور مرتب تمرین شود، می تواند تغییرات بلند مدتی بر مغز داشته باشد.

منبع زبان اصلی مقاله:

https://www.theemotionmachine.com/how-to-rewire-your-brain-to-be-more-kind-toward-others/