7 نکته برای جلوگیری از آکنه و التهاب موقع پوشیدن ماسک

با فراگیر شدن ویروس کرونا، پوشیدن ماسک در مکانهای عمومی اعم از وسایل حمل و نقل عمومی، خیابان ها و مغازه ها به یکی از روتین های زندگی مردم در کشورهای مختلف تبدیل شد. اما پوشیدن ماسک می تواند مشکلاتی برای پوست به وجود بیاورد: آکنه، جوش و التهاب. با کی کی بازار، سوپر مارکت آنلاین و فروشگاه اینترنتی کرمان، همراه شوید. علاوه بر ماسک، پوست ما باید با عوامل مختلف دیگری که در دوران کرونا بیشتر شده اند، مبارزه کند:

استرس

نبود هوای تازه حین نفس کشیدن

شستن مرتب دستها

در معرض نور آفتاب نبودن

کی کی بازار - جوش به دلیل ماسک

پوشیدن ماسک برای مدت طولانی می تواند مانع نفس کشیدن پوست شما شود و باکتری های سطح پوست را افزایش دهد. در تماس بودن پارچه ماسک با پوست نیز می تواند به حساسیت و التهاب منجر شود. تمام این مسائل می تواند به ایجاد آکنه، عود مجدد جوشها و راشها کمک کند.

افراد زیادی بر این باورند که پوشیدن ماسک باعث تشدید مشکلات پوستی آنها شده است. حالا مردم از کلمه ماسکنه، که از ترکیب ماسک و آکنه به وجود آمده است، برای توصیف این مشکل استفاده می کنند. چنین مشکلاتی به این دلیل است که پوست عرق می کند و کثیفی و باکتری با چربی طبیعی پوست و آرایش ترکیب می شوند و زیر ماسک یک لایه روی پوست ایجاد می کنند.

به علاوه، هنگام بازدم، میلیون ها باکتری از دهان بیرون می آیند. از آنجا که به خاطر پوشیدن ماسک، امکان جریان هوا وجود ندارد، این هوای آلوده پشت ماسک گیر می افتد. پوست شما زیر ماسک به خاطر رطوبت تنفستان، خیس عرق می شود و شما را مستعد جوش زدن و التهاب پوستی می کند. همچنین، مناطقی از پوست صورت که مستقیما با پارچه ماسک در تماس هستند نیز مستعد راش پوستی می شود.

خب، پس چطور می توانیم عوارض پوشیدن ماسک برای طولانی مدت را کاهش دهیم؟

متخصصین پوست در پاسخ به این سوال، راهنمایی شامل 7 نکته آماده کرده اند تا جلوی ماسکنه را بگیرید.

کی کی بازار - ماسک جراحی

1. برای سلامت پوستتان از ماسک های مناسب استفاده کنید

حالا که فعلا ماسک ها مهمان دائمی ما شده اند؛ انتخاب درست ماسک بسیار اهمیت دارد.

 • اگر از ماسک قابل شستشو استفاده می کنید، حتما آن را از پارچه هایی انتخاب کنید که قابل تنفس هستند و با پوست شما مهربانند.
 • به یاد داشته باشید که پارچه های قابل تنفس می توانند هوا را فیلتر کنند. متخصصین توصیه می کنند تا برای بیشتر کردن اثر حفاظتی ماسک، از چند لایه پارچه پنبه ای متراکم بافته شده، استفاده کنید.
 • پارچه های طبیعی مانند پنبه و ابریشم قابل شستشو علاوه بر محافظت از سلامت شما از پوست شما هم محافظت می کنند.
 • اگر ماسک های یکبار مصرف را ترجیح می دهید، حتما محصولات بر پایه پنبه را انتخاب کنید.

کی کی بازار - ماسک پارچه ای

2. ماسک و پوست را تمیز کنید.

 • بعد از استفاده از ماسک، هوای بازدم و باکتری ها در لایه های پارچه گیر می افتند.
 • چند ماسک تهیه کنید تا بتوانید آنها را مرتبا بشویید و جایگزین یکدیگر کنید و هیچ وقت ماسک کثیف را نپوشید. با این کار پوستتان را از باکتری ها دور نگه می دارید.
 • برای شستن ماسکتان، حتما از شوینده های ملایم فاقد عطر و آنزیم استفاده کنید. اگر باز هم پوستتان به خاطر شوینده، ملتهب می شود می تواند ماسکتان را در آب خالی بجوشانید تا باکتریهایش کشته شوند.
 • اگر از ماسک یکبار مصرف استفاده می کنید، هر بار از یک ماسک جدید استفاده کنید (چهار ساعتی یک ماسک)

3. روتین پوست ویژه ای را شروع کنید.

همیشه گفته ایم که روی سلامت و مراقبت از پوستتان سرمایه گذاری کنید تا نتایج فوق العاده اش را ببینید.

 • اگر پوستتان مستعد آکنه است، استفاده مداوم از ماسک، ریسک اکنه را افزایش می دهد. احتمالا باید از پوستتان بیشتر مراقبت کنید و زمان بیشتری را برای روتین پوستی صرف کنید.
 • تمیز کردن پوست قبل از رفتن به رختخواب باعث از بین بردن باکتریهای ناخواسته پوست می شود.
 • هیدرافیشیال پوست اکنه دار ناشی از پوشیدن ماسک می تواند کثیفی، باکتری و جوش های پوست را برطرف کند.
 • همیشه بهترین کیفیت را برای محصولات پوستی انتخاب کنید. البته نمی توان گفت که قیمت بالا همیشه نشان دهنده کیفیت است.
 •  

4. تنها زمانی از ماسک استفاده کنید که به آن نیاز دارید.

شما باید در وسایل حمل و نقل عمومی، خیابانها و مغازه ها و سرکار از ماسک استفاده کنید. ولی در خانه و جاهایی که امن است، می توانید ماسکتان را بردارید و اجازه دهید، پوستتان نفس بکشد.

 • همیشه قبل از پوشیدن ماسک، دست خود را بشویید یا ضدعفونی کنید.

کی کی بازار - سرم ویتامین سی

5. برای کاهش جوشها از محصولات آنتی اکسیدان و یا حاوی سالیسیک اسید استفاده کنید.

 • استفاده از محصولات حاوی ویتامین سی به شدت پیشنهاد می شود زیرا منبع غنی از آنتی اکسیدان است و به شفافیت پوست کمک می کند. همچنین، سلول های آسیب دیده پوستی را بازسازی میکند.
 • اگر شاهد عود جوشهای صورتتان هستید، از سالیسیک اسید کمک بگیرید. از شوینده پوست حاوی سالیسیک اسید استفاده کنید تا با پوست ملایمتر باشد و به آسانی شسته شود. سالیسیک اسید به طور عمقی منافذ پوست را پاکسازی می کند و سبوم و چربی اضافه پوست را کاهش می دهد.

6. آرایش نکنید.

آرایش صورت باعث گیر افتادن بیشتر چربی در منافذ پوست می شود و شرایط اکنه را بدتر می کند.

7. با استفاده از کرم محافظت کننده، جلوی ساییده شدن پوست را بگیرید.

اگر پوستتان مستعد التهاب است از کرم های غلیظ تری نسبت به شرایط عادی استفاده کنید تا اثر ساییدگی که ماسک روی پوست می گذارد را کاهش دهید. به جای مواد و کرمهای خیلی قوی از بالم ها یا روغن ها استفاده کنید.

 

منبع زبان اصلی مقاله:

https://www.londonpremierlaser.co.uk/blog/face-masks-your-skin-skincare-for-acne-irritations/