چیا سید (دانه چیا) چیست؟

دانه چیا بر خلاف ظاهر ریزه میزه اش، سرشار  از مواد مغذی مهم است. چیا سید منبع بسیار عالی اسیدهای چرب امگا 3، آنتی اکسیدان، فیبر، آهن و کلسیم است. با کی کی بازار، سوپر مارکت آنلاین کرمان، همراه باشید.

از جمله مزایای استفاده از دانه چیا می توان به کاهش ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری ها نظیر چاقی، دیابت، بیماریهای قلبی اشاره کرد.

این دانه های ریز و کوچک، شادابی چهره را حفظ می کند، انرژی را افزایش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند.

چیا سید و فیبر

آسان ترین روش برای خوردن فیبر بیشتر، خوردن غذاهای گیاهی نظیر میوه ها، سبزیجات، دانه ها، مغزها و غلات تصفیه نشده است. تنها یک اونس از دانه های چیا حدود 10 گرم فیبر دارد که تقریبا نصف دوز روزانه توصیه شده برای خانم های زیر 50 سال است.

چیا سید و کاهش وزن

غذاهایی که فیبر بالایی دارند به افراد کمک می کنند تا برای مدتی طولانی تر احساس سیری کنند و در ضمن کالری کمتری دارند. تحقیقات نشان داده که رژیم غذایی سرشار از فیبر به کاهش وزن کمک می کند.

هر قاشق غذاخوری چیا سید دارای 5 گرم فیبر است و همچنین، دارای مقدار زیادی امگا 3 و اسید الفا لینولئیک است که می توانند برای کاهش وزن مفید باشند. این دانه در ترکیب با آب، حالت ژل مانند پیدا می کند و باعث کاهش سرعت هضمش در بدن می شود و احتمالا برای مدت طولانی تری شما را سیر نگه می دارد.

با این وجود، شواهد کمی برای اثبات این ماجرا وجود دارد. مقاله ای در ژورنال Obesity به چاپ رسیده است و نتیجه گیری آن می گوید که: داده های اندکی وجود دارند که مصرف چیا را برای کاهش وزن پیشنهاد دهند.

مطالعه ای دیگر در Nutrition Research نتیجه گیری می کند که در افراد بسیار چاق، دانه چیا هیچ تاثیری بر توده  یا ترکیب بندی بدن یا ریسک فاکتورهای مربوط به بیماریهای مختلف ندارد.

درمان دیورتیکولوز

رژیم غذایی سرشار از فیبر با جذب آب در  روده بزرگ و راحت تر کردن حرکات روده، از شعله ور شدن دیورتیکولوز جلوگیری می کند.

خوردن غذاهایی سالم و سرشار از فیبر به همراه میوه و سبزیجات فراوان می تواند فشار و التهاب روده را کاهش دهد.

علت دقیق بیماری دیورتیکولوز شناخته نشده است ولی این عارضه تا حد زیادی با رژیم غذایی کم فیبر همراه است.

چیا سید و بیمارهای قلبی و کلسترول

خوردن مقدار بیشتری فیبر می تواند فشار خون وکلسترول را کاهش دهد. مطالعه ای با شرکت 67 نفر نشان داد که حتی افزایش 10 گرمی مصرف فیبر در روز، LDL یا کلسترول بد و در کل کلسترول خون را کاهش می دهد.

تحقیقات اخیر نشان داده اند که فیبر خوراکی می تواند نقشی هم در کنترل سیستم ایمنی بدن و التهاب داشته باشد. به همین دلیل، این کار می تواند باعث کاهش ریسک بیماری های مرتبط با التهاب نظیر بیماری های قلبی، دیابت ها، سرطان و چاقی شود.

دستگاه گوارش و دتوکس (سم زدایی)

رژیمی که حاوی میزان مناسبی فیبر باشد، از یبوست جلوگیری می کند و باعث افزایش نظم و ترتیب در دستگاه گوارش سالم می شود. حرکات منظم روده برای دفع روزانه مواد سمی از بدن از طریق کیسه صفرا و مدفوع ضروری است.

امگا سه و مبارزه با بیماری های قلبی

تحقیقات نشان می دهند که امگا3 می تواند ریسک لخته شدن خون و آریتمی را کاهش دهد، مشکلاتی که می توانند منجر به حمله قلبی، سکته و مرگ قلبی ناگهانی شوند.

همچنین، امگا3 می تواند باعث کاهش LDL، سطح کلسترول و تری گلیسرید، کاهش پلاک و تصلب شرایین، بهبود عملکرد اندوتلیال می شود و اندکی نیز فشار خون را کاهش میدهد.

چیا سید، بذر کتان، روغن بذر کتان، شاهدانه (دانه کنف)، روغن شاهدانه و گردو غنی ترین منابع گیاهی امگا3 هستند.

خطرات احتمالی استفاده از چیا سید

چیا سید می تواند تا 27 برابر وزن خودش آب جذب کند. به همین دلیل، این دانه باید حتما قبل از مصرف با سایر غذاها یا مایعات ترکیب شود، مخصوصا برای افرادی که سابقه مشکلات بلع دارند. یعنی سعی نکنید تا یک قاشق چیا سید خشک بریزید داخل دهانتان و بعد سعی کنید تا با آب آنها را پایین بفرستید. زیرا دانه چیا خشک در مسیر مری شما تبدیل به ژل غلیظی خواهد شد و نمی توانید آن را قورت دهید. همچنین، به بچه های کوچک نباید چیا سید داده شود.

همیشه در نظر بگیرید که برای پیشگیری از بیماری ها و حفظ سلامتی، بهتر است از رژیم غذایی معتدل و همراه با غذاهای مختلف استفاده کنید و فقط غذاهایی خاص تکیه نکنید.

منبع زبان اصلی مقاله:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/291334#tips