راهکارهایی برای آماده کردن کودکان برای تحصیل مجازی

والدین، معلمان و دانش آموزان هنگامی که کرونا شیوع پیدا کرد، به سختی توانستند با آموزش از راه دور کنار بیایند. در این مقاله، متخصصان نکاتی را به شما یاد می دهند تا قبل از شروع سال تحصیلی مجازی خودتان را آماده کنید.

با پایان یافتن تعطیلات تابستانی و باز شدن مدارس، والدین و دانش آموزان با برنامه های مختلفی از جانب مدارس روبرو شده اند. برخی از مدارس با علم به اینکه کرونا هنوز هم خطرناک است، کلاسهای حضوری را به حالت تعلیق در آورده اند. برخی دیگر از مدارس نیز روش آموزش ترکیبی را انتخاب کرده اند (ترکیبی از آموزش مجازی و کلاسهای حضوری). در هر دو صورت، فرزند شما با وضعیتی متفاوت روبرو خواهد بود.

مدیر انستیتو فرزندپروری دانشگاه ادلفی می گوید: از الان برایش آماده باشید، اولین چیزی که والدین (و کودکان) باید به آن بیندیشند و درک کنند، این است که قرار نیست اوضاع4.  شبیه سال تحصیلی گذشته باشد.  ما پارسال همگی شوک زده بودیم و مجبور بودیم که به بهترین نحو سال تحصیلی را به پایان ببریم. الان ما خیلی بیشتر و بهتر می دانیم که چگونه از راه دور درس بدهیم، فرزندمان برای یادگیری به چه چیز نیاز دارد و والدین برای کار کردن به چه نیاز دارند. حالا ما می توانیم چنین تجربه ای را خلق کنیم و از الان برایش برنامه ریزی کنیم.

در ادامه، هفت توصیه به والدین و فرزندان را مرور می کنیم تا بتوانند برای سال تحصیلی خود را آماده کنند.

1. زمانی را برای فکر کردن به آنچه که در سال گذشته اتفاق افتاد، اختصاص دهید

والدین و کودکان باید هر کدام زمانی را برای خوداندیشی کنار بگذارند. والدین باید بسته به اینکه کودک تا چه اندازه می تواند موارد را دسته بندی کرده واطلاعات را منتقل کند، از او بخواهید تا لیستی از مواردی که فکر می کند مفید به فایده هستند یا کاربردی برایش ندارند، بنویسد یا نقاشی کند. اگر با دانش آموزانتان به گفتگو بنشینید، به آنها از لحاظ روحی کمک خواهید کرد تا خودشان را برای بازگشت به درس و مدرسه آماده کنند.

این زمان خوداندیشی را می توانید در زمانهای دیگر، مانند تعطیلات تابستانی، نیز اجرا کنید. زیرا کودک تازه سال تحصیلی را به پایان برده است و بهتر می تواند به موضوعاتی بپردازد که در سال گذشته با آن روبرو بوده است و همچنین، بهتر می تواند خودش را برای چالش ها و انتظارات پیش رو آماده کند.

2. فرصت های یادگیری اجتماعی بیشتری برای کودک فراهم آورید

این پاندمی به بسیاری از والدین ثابت کرد که برای بزرگ کردن بچه به یک جامعه از افراد مختلف نیاز است. توصیه ما این است که تا والدین تا حد امکان به این موضوع توجه داشته باشند و از حالا به فکر راههایی باشند که فرزندشان بتواند حمایت بیشتری از دوستان و هم کلاسی هایش دریافت کند. پس هیج وقت از کمک خواستن، خجالت نکشید.

البته بهتر است خود مدرسه، فرزند شما را به یکی از دانش آموزان سال بالاییش وصل کند تا نقش راهنمای مجازی فرزند شما را داشته باشد و او را در مشکلاتی که دارد، راهنمایی کند. شاید هم بهتر است، فرزندتان را تشویق کنید تا کارها و تکالیف مدرسه اش را با دوستانش و از طریق ویدئو کال انجام دهد. شما می توانید با والدین یا دانش آموزان دیگر همراه شوید و جلسات هفتکی برای انجام تکالیف یا درس خواندن برقرار کنید. یکی از بزرگترین ضررهایی است که دانش آموزان به خاطر ادامه دار بودن آموزش از راه دورکرده اند،  نداشتن فرصتی برای برقراری ارتباط اجتماعی است. حتی اگر آموزش ترکیبی وجود داشته باشد و دانش آموز زمانی را نیز در کلاس سپری کند، باز هم از تعاملات اجتماعی مهمی محروم خواهد بود.

3. به کودک کمک کنید تا محیط مخصوص کار و درس خودش را داشته باشد

درسال گذشته، از آنجا که مدارس به سرعت تبدیل به آموزش مجازی شدند، والدین و کودکان مجبور بودند تا به صورت نوبتی از یک محیط برای کارهای مدرسه شان استفاده کنند. ولی حالا فرصت این را دارید تا با کمک یکدیگر، فضایی اختصاصی را برای درس خواندن متمرکز و موثر ایجاد کنید.

اکنون که بسیاری از والدین از خانه دورکاری می کنند و دانش آموزان نیز یادگیری آنلاین را آغاز کرده اند، خانه از محیطی برای زندگی، به طور همزمان تبدیل به محیط کلاس و اداره نیز شده است. ایجاد فضاهایی جداگانه و ساکت برای والدین و فرزندانشان در هر جایی از خانه می تواند به کاهش حواس پرتی، استرس، و درگیری کمک کند.

معماران پیشنهاد می کنند تا اگر امکانش وجود دارد از یک اتاق اضافه یا اتاق مهمان برای این کار استفاده کنید. درکل، بهتر است تا سه نوع محیط را فراهم کنید که نزدیک هم باشند یا از هم دور باشند. برای تبدیل کردن فضا به محیطی آموزشی که مناسب درس خواندن باشد، بهتر است از میز تحریر استفاده کنید (میز آشپزخانه هم مناسب است). سعی کنید تا گوشه ای دنج برای مطالعه و فضایی  را برای نشستن کودک روی زمین و انجام کاردستی یا سایر پروژه های مدرسه فراهم کنید. هدف ما از این کارها، ایجاد ایده آل ترین فضا برای کودک جهت افزایش تمرکز، کاهش استرس، و یادگیری پرورش دهنده و الهام بخش است.

کی کی بازار - فروشگاه اینترنتی کرمان

4. تا حد امکان روی فعالیت های فیزیکی تمرکز کنید

این تابستان که گذشت نیز مانند سال تحصیلی گذشته، زمان عجیبی بود و باید فاصله اجتماعی رعایت می شد و محدودیت هایی نیز برای مسافرت وجود داشت. ولی والدین باید هر کاری که از دستشان برمی آید انجام دهند تا فرزندشان را در فعالیت های سرگرم کننده و خلاقانه مشارکت دهند. از این گذشته، محققان می گویند که افزایش فعالیتهای فیزیکی و انجام ورزش ممکن است به بهبود عملکرد آکادمیک کمک کند.

هر چه فعالیت بچه ها در تابستان بیشتر باشد، آمادگی آنها برای شروع مدرسه بیشتر است ولی همانطور که همگی می دانیم، در حال حاضر، بسیاری از کودکان فعالیت چندانی ندارند. پس شاید بهتر است که روتین های ساده ای مانند قدم زدن یا یوگا را امتحان کنید.

این فعالیتها باید به همراه یک برنامه زمانبندی و ایجاد محدودیت هایی باشند. کاهش ارتباط با دیگران و امکان ارتباط اجتماعی راه دور باعث شد تا بر زمان زیادی که بچه ها با تکنولوژی سپری می کردند، افزوده شود. محدودیت هایی که ما با استفاده از سامانه اسکرین تایم (محدود کردن فعالیتها و زمان استفاده از موبایل یا تبلت) ایجاد می کنیم، مشارکت اجتماعی و آکادمیک کودک در آغاز سال تحصیلی را آسان تر می سازد.

5. اختصاص دادن زمان به خواندن و تمرینات ریاضی

خواندن روزانه (بلند خوانی یا کتاب خواندن فردی) می تواند مهارت های تفکر انتقادی را ایجاد کند و از بین رفتن آنچه که در طول سال گذشته یاد گرفته شده است، جلوگیری کند.  

می تواند درمورد کتاب های داستانی یا غیرداستانی فکر کنید یا به گردش هایی برای کتاب خواندن بروید. مثلا بحث کردن کل اعضای خانواده درباره یک مقاله خبری در روز، روشی عالی برای تمرین کردن گفتگوی محترمانه، باز کردن باب گفتگو درباره مسائل اخیر، و ایجاد مهارت خواندن نقادانه در کودکان بزرگتر است. هر هفته رفتن به کتابخانه محله تان می تواند کنجکاوی کودک را تحریک کند و امادگی آنها برای یادگیری را افزایش دهد. این کار می تواند تبدیل به روتین هفتگی فرزند شما شود.

همچنین، شما باید دانش آموزان را آماده انجام تمرین های ریاضی و علوم کنید. بعضی از کودکان کتابهای تمرین را دوست دارند ولی شاید برخی از والدین از کودکان بخواهند تا لیستی از خرید مایحتاج روزانه را بر اساس نیاز هفتگی و بودجه مورد نیاز تهیه کنند. این لیست تهیه کردن روشی عالی برای تمرین خواندن و نوشتن، مسائل مالی و اجرای مهارتهای عملکردی است و در عین حال باعث تقویت مفاهیم ریاضی نیز می شود.

 6. پروژه هایی معنادار و مهیج را آماده کنید

اوقات فراغت فرزندتان را با پروژه های معنادار، تازه و مفید پر کنید. مثلا مانند ساختن یک ووبسایت یا منتشر کردن کارهای هنری آنها. این پروژه ها باید محلی برای تلاقی شور و علاقه دانش آموزان و کارهای جهتدار جامعه باشد. برای مثال، دانش آموزی که به علوم محیط زیست علاقه مند است می تواند وبسایتی بسازد و درباره کارهایی که دوستدار محیط زیست هستند و می توان در خانه انجام داد، نکاتی ارائه دهد. برای دانش آموزان بزرگتر، پروژه هایی نظیر ایت می تواند به آنها در روند انتخاب و پذیرش دانشگاه کمک کند.

7. راه های ارتباط با کودک را باز بگذارید

بگذارید کودک درباره احساساتش (منفی و مثبت) صحبت کند تا بتوانند با آرامش و اطمینان بیشتری سال تحصیلی جدید را شروع کنند. از آنها سوالاتی درباره اینکه چه احساسی دارند، بپرسید و بگذارید توضیح دهند. برای چی هیجان دارند؟ نگران چه هستند؟ با آنها درباره این صحبت کنید که مدارس امسال ممکن است چه تفاوتهایی با سالهای گذشته داشته باشد، با این روش، فرزندتان می تواند خود را از لحاظ روحی و اجتماعی برای تغییرات احتمالی پیش رو آماده کند.

 

لینک زبان اصلی مقاله:

https://www.parents.com/kids/education/ways-to-better-prepare-kids-for-virtual-learning/