انتخاب مسواک برای کودکان

یکی از عادات خوبی که برای سلامتی کودکان ضروری است و والدین باید آن را آموزش دهند، نحوه درست مسواک زدن است. والدین نیز سوالات زیادی در این باره دارند و گاهی اوقات نمی دانند چه مسواک یا خمیر دندانی برای کودکشان مناسب است؟ در این مقاله با کیکی بازار همراه شوید تا بتوانید بهترین مسواک را برای کودک دلبندتان انتخاب کنید.

مسواک برای نوزادان

برخلاف عقیده رایج، لثه نوزادان نیز نیاز به مسواک دارد تا شکری که از شیر مادر یا شیر خشک روی لثه ها می نشیند، پاک شود. با اینکه نوزاد هنوز هیچ دندانی ندارد ولی تمیز نگه داشتن لثه ها یکی از قدم های مهم برای داشتن سلامت عمومی بدن است. یک مسواک نرم آدامسی مخصوص نوزادان را انتخاب کنید. این نوع مسواکها اصولا در انگشت اشاره شما فیکس می شوند و اجازه می دهند تا به داخل دهان نوزاد دسترسی پیدا کنید و لثه هایشان را تمیز کنید. نیازی نیست تا کار زیادی انجام دهید، یک یا دو بار تمیز کردن کافیست. اگر مسواکی پیدا نکردید که مخصوص نوزادان باشد، میتواند از یک تکه پارچه استفاده کنید. زمانیکه اول دندان نوزاد بیرون آمد، باز هم می توانید از همین روش استفاده کنید تا اینکه چندین دندان دربیاورند و علاقمند به مسواک زدن دندانهای خودشان باشند. استفاده از خمیردندان در این سن واجب نیست.

مسواک برای کودکان نوپا

کودکان نوپایی که با نگاه کردن به شما درباره عادات بهداشت دهانی کنجکاو می شوند، می توانند مسواک خودشان را داشته باشند. مسواک مخصوص کودک باید نرم و کوچک باشد و به راحتی در داخل دهان کودک جا شود. این مسواکها معموا الیاف نرمی دارند و شخصیتهای کارتونی مورد علاقه کودک شما نیز روی آنها چاپ شده است تا ک.دک شکا علاقه بیشتری به مسواک کردن نشان دهد. برای کودکتان یک روتین روزانه ایجاد کنید تا دو بار در روز مسواک بزند: صبح ها و شبها. در این سن و و تا زمانیکه کودک یاد گرفت تا خمیردندان را باید تف کند، خمیر دندانهای فاقد فلوراید برای کودک توصیه می شود.

مسواک برای کودکان

کودکان سنین 4 تا 11 سال می توانند از مسواکهای سایز کودک استفاده کنند. این مسواکها از مسواکهای کودکان نوپا بزرگتر هستند ولی باز هم از مسواک بزرگسالان کوچکترند. این مسواکها می توانند معمولی یا برقی باشند ولی باز هم دارای شخصیتهای کارتونی هستند تا کودکتان را به مسواک زدن تشویق کنند. شما می توانید مسواکی با الیاف نرم یا متوسط انتخاب کنید. در این سن و زمانیکه مطمئن شدید که کودکتان بعد از مسواک زدن خمیردندان را به درستی تف می کند، می توانید خمیردندان حاوی فلوراید را به او معرفی کنید.

مسواک برای نوجوانان

نوجوانان اصولا می توانند از مسواک بزرگسالان استفاده کنند. شما می توانید مسواکی بخرید که دارای ویژگیهای خاصی نظیر الیاف مخصوص بین دندانی یا ماساژور لثه باشد. خمیردندانهای کلاسیک در این سن کاملا مناسب هستند، و حتی میتوانند از خمیردندان شما استفاده کنند. از فرزندتان بپرسید که چه نوع مسواک و خمیردندانی دوست دارد، نوجوانان در سنی هستند که اگر بتوانند آنچه که خودشان می خواهند انتخاب کنند، احتمالا بیشتر مسواک می زنند.

منبع زبان اصلی مقاله:

https://www.funtasticdental.com/kids-dental-care-choosing-right-toothbrush/